Ganado High School

Teachers & Staff

Our dedicated faculty and staff members work tirelessly to ensure each student receives the quality, personalized education he or she deserves. Please take the time to get to know our staff members. If you have any questions, you may contact them at any time.

Administration


Lucille Sidney
Principal
Send Email

Mitchell Simmons
Dean of Students
Send Email

Priscilla Willie
Registrar/Attendance
Send Email

Doris Nelson, M.Ed.
CTE Director
Send Email

Lynette Lookingback
Athletics Director
Send Email

Sharon Chee
School Secretary
Send Email

Adelfa Begay, M.S., M.Ed.
Academic Coach
Send Email

Teachers


Christopher Ames, PhD
Social Studies
Send Email

Cheryldine Begay, MFA
Fine Arts
Send Email

Marilyn Benally
9th Grade Special Education
Send Email

Maria Berkey, M.A.
Math
Send Email

Robert Berkey, M.A.
Math/Science
Send Email

Lucy Brown, M.A.
Special Education
Send Email

Jedaliah Burgos, M.S.
Science
Send Email

Julian Chee
CTE - Construction Technology
Send Email

Gabrielle Curtis
Fine Arts
Send Email

Anthony Fenton
Social Studies
Send Email

Christopher Flores
Special Education
Send Email

Dave Freeman, M. Ed.
Fine Arts
Send Email

Sarah Garcia, NBCT
English
Send Email

Sharon Hollifield
CTE - Nursing Services
Send Email

Charlotte Jackson, M. Ed.
CTE - Culinary Arts
Send Email

Kimberly Jensen
Science
Send Email

Marsadie Jones
English
Send Email

Lavonne Juhl, PhD
Alternative Education
Send Email

Yuiko Koguchi-Ames, PhD
10th Grade Special Education
Send Email

Kristopher Kuhl
Social Studies
Send Email

Jennifer Lee
Math
Send Email

Koda Livingston, M.Ed.
Spanish
Send Email

Laverne Mannie
Fine Arts
Send Email

Mildred McNabb
Social Studies
Send Email

Chris McNabb, M.A.
Science
Send Email

Elaine Miller, M. Ed.
English
Send Email

Jeremy Nelson
CTE - Graphic/Web Design
Send Email

Richard Overturf
CTE - Welding Technology
Send Email

TBA
11th-12th Grade Special Education
Send Email

Leander Thomas
CTE - AG/Vet Science
Send Email

Roy Valichnac
CTE - Architectural Drafting
Send Email

Tjasa Vesel Ames, M.A.
Math
Send Email

Sarah Wilson
English
Send Email

Evonne Yazzie
Math
Send Email

Steven Zientek, M.S.
Science
Send Email

Support Staff


Rosalind Bahe-Henio
Special Education
Send Email

Linda Begay
Computer Tech
Send Email

Lupita Benally
Custodian
Send Email

Dorothea Benavidez
Security
Send Email

Sherri Brown
Health Assistant
Send Email

Irvin Curtis
Maintenance
Send Email

Gilbert Dalgai
Custodian
Send Email

Sarah Dedman
District Librarian
Send Email

Jonathan James
Custodian
Send Email

Ivanna Jones
Special Education
Send Email

Benjamin Kabinto
Custodian
Send Email

Johnson Kee
Custodian
Send Email

Charlene Kirk
Counselor
Send Email

Shelby Luna
Security
Send Email

Fred Miller
ISS Monitor
Send Email

Thomas Noble
Security
Send Email

Genevieve Olson
Cafeteria Manager
Send Email

Paul Peterson
Special Education
Send Email

Kathleen Shay
Library Assistant
Send Email

Ella Tsosie
Counselor
Send Email

Delphina Tsosie
Parent Liaison
Send Email

Candace Willie
CTE Secretary
Send Email